Budynki użytku publicznego jak i bloki mieszkalne powinny spełniać szereg norm i kryteriów. Nie raz mogliśmy przekonać się jak uchybienia wpłynęły niekorzystanie, czasem nawet śmiertelnie na zdrowie osób przebywających w tego typu miejscach. Czasem winna jest nieszczelna instalacja, czasem cięcie kosztów i wykorzystanie najtańszych, a zarazem nietrwałych materiałów.
Na całe szczęście, powoli zaczyna się to zmieniać. Inwestorzy i osoby odpowiedzialne za powstawanie budynków coraz częściej zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zapewnienie prawidłowej wentylacji powietrza. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych, gdzie w budynku może jednocześnie przebywać bardzo duża grupa ludzi. Dlatego też zgodnie z polskimi przepisami, firmy mają obowiązek zakładania systemów wentylacyjnych wyposażonych w rekuperatory dachowe.
W blokach skutecznie obniżają koszty ogrzewania ku zadowoleniu mieszkańców. Jednocześnie zapewnia dostęp do przefiltrowanego powietrza. W budynkach publicznych spełnia podobne zadanie, tyle że na większą skalę. Powietrze, które napływa jest ogrzewane i filtrowane, dając osobom przebywającym wewnątrz poczucie świeżości i czystości.
Niestety, nie każda spółdzielnia korzysta z zalet rekuperatorów dachowych. Szukając pozornej oszczędności wykorzystują stare otwory i rury wentylacyjne, często już nieszczelne a nawet niedrożne. Mieszkańcy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób są narażeni na niebezpieczeństwo. Rekuperatory, podobnie jak i inne wymienniki ciepła, zostały stworzone ze względów nie tylko ekologicznych, ale i właśnie ekonomicznych.